Varšava – Po zednících, tesařích, řeznících a dalších Polácích, kteří se v statisících vydali za lepšími výdělky na britské ostrovy, vyrazila od Visly další vlna přistěhovalců. Doslova po všech čtyřech. „Růst je rychlý. Ještě v roce 2004 do Irska nevstoupil jediný polský pes, ani jediná kočka, do Spojeného království se přistěhovalo všehovšudy šest koček a čtyři psi. Ale letos na ostrovy emigrovalo už 721 polských psů a 146 koček,“ vyčíslil list Gazeta Wyborcza. Nepochybně jde jen o předvoj. Imigrační procedura bývá u domácích mazlíčků natolik časově i finančně náročná, že se k ní z tesknících páníčků odhodlají jen ti, co v novém působišti už zakotvili.
„Nejprve přijíždí muž. Po šesti měsících stěhujeme manželku s dětmi a s nimi i psa. Nábytek jede až nakonec,“ tvrdí Marcin Hejma, který si na této přepravě založil živnost, firmu Interceptor Express. Nejprve vozil jen věci, ale asi před rokem ho napadlo rozšířit nabídku o převoz celých rodin i s chlupáči. „V našich autokarech jsme zřídili místo pro klec, aby celou dobu mohli vidět majitele. Děláme taky přestávky na vyvenčení. Poslední dobou s námi jede každý týden alespoň jedno zvíře,“ říká.
Jiní přepravci nejlepšího přítele člověka občas vyprávějí hrůzyplné zážitky, třeba s mořskou nemocí na trajektu, anebo lapálie s pořízením té správné klece na leteckou přepravu psa. Náklady se mohou vyšplhat řádově až do desetitisíců korun. Každý živočich musí být vybavený identifikačním čipem i zvláštním pasem, potvrzujícím všemožná očkování. Ale díky členství v Evropské unii odpadla dříve povinná šestiměsíční karanténa.
Kromě psů a koček se stěhují za Kanál i fretky, králíci, morčata, činčily či akvarijní rybičky. Někteří Poláci se pokoušejí své miláčky na ostrovy propašovat „načerno“, mnohem více je však prý těch, kteří si čtvernohý přírůstek do rodiny raději opatří až na místě. Odpadnou tak prý potíže s jazykovou bariérou, na jakou narážejí neanglofonní chlupáči.
„Naše Gina nerozumí ani slovo anglicky, a tak bývá pěkně protivná,“ vypráví jeden z imigrantů. Řeč není o dceři, ale o fence. „A vrčí na všechny Iry,“ dodává.